הרשם לניוזלטר
שם
אימיילליסינג פרטי

ליסינג פרטי

ליסינג פרטי הינו שיטת מימון פופולארית הדומה להשכרת רכב לתקופה ארוכה, בדרך כלל מדובר בתקופה של כשלוש שנים. עלפי רוב משמש ליסינג פרטי לשימוש ברכב חדש אולם ניתן למצוא גם אפשרויות מימון לרכב משומש באמצעות שיטה זו.

ליסינג פרטי הפך מקובל יותר ויותר מאז תחילת שנות ה-90. הסיבה הייתה עליה במחירי הרכב אשר הפכו רכישת רכב חדש לקשה יותר. באמצעות ליסינג פרטי ניתן להשתמש ברכב חדש מבלי שנדרש תשלום סכום כסף גדול מראש, התשלום פרוס על פני שנים בדמות תשלומים חודשיים קטנים יחסית. לעיתים נדרש תשלום בגובה 15%-45% מערך הרכב במועד תחילת תקופת ההיקשרות בליסינג פרטי.

במאמר זה נסקור את מאפייני שיטת המימון הנקראת ליסינג פרטי , נפרט אלו סוגי חוזים משמשים בשיטה זו, מה כדאי לבחון בטרם מחליטים על מימון רכב באמצעות ליסינג פרטי ועוד.

מהו ליסינג פרטי

מהו ליסינג פרטי

המילה "ליסינג" לקוחה מלועזית ופירושה "שכירות" או "חכירה". כאמור ליסינג פרטי הינו שיטת מימון הדומה להשכרה לתקופה ארוכה ומכאן שמה. בדרך כלל מדובר במימון לצרכי נהיגה ברכב חדש אולם ניתן למצוא ליסינג פרטי גם למימון רכב משומש ואף הצעות למימון מיני מוצרים אחרים.

תקופת חוזה ליסינג פרטי הינה עלפי רוב שלוש שנים. ההיקשרות בחוזה ליסינג נעוצה ברצון לנהוג ברכב חדש, רכב מתחיל להראות סימני הזדקנות לאחר כשלוש שנים ולכן טבעי שיש עניין לשוב ולהחליף את הרכב בחדש.

גובה התשלום החודשי במסגרת ליסינג פרטי נגזר מן הפחת בערך הרכב עד לתום תקופת החכירה (תום חוזה הליסינג) כשהיא פרוסה לתשלומים חודשיים על פני התקופה המבוקשת.

כך למשל, באופן כללי ביותר, תשלום חודשי בגין ליסינג פרטי של רכב חדש השווה 150 אלף שקלים וצפוי להיות שווה 120 אלף כשהוא בן שלוש יהיה : 833 ש"ח לחודש=(12*3)/(150-120).

ברור אם כן כי התשלומים החודשיים יהיו קטנים יותר ככל שמדובר ברכב השומר טוב יותר על ערכו.

קיימים שני סוגי חוזים עיקריים המשמשים לצרכי ליסינג פרטי והם – חוזה ליסינג אישי וחוזה רכישה אישי. בהמשך המאמר נפרט מעט באשר למאפייני כל סוג של חוזה, ונגלה כי בפועל ההבדלים ביניהם אינם גדולים. בדרך כלל בתום תקופת ליסינג פרטי תינתן אפשרות לחוכר לקנות את הרכב במחיר ידוע מראש.

מי מציע ליסינג פרטי בישראל ובאלו תנאים

חברות ליסינג

מטבע הדברים בארץ מוצע מימון רכב פרטי חדש באמצעות ליסינג פרטי על ידי החברות הגדולות להשכרת רכב ולניהול ציי רכב, חברות כגון "הרץ", "שלמה sixt", "אוויס", "אלבר", "אופרייט ליס", "אלדן", "פריים ליס" ועוד.

תנאים לדוגמא לחוזה ליסינג פרטי עשויים להיות – תשלום מקדמה של 15-50% מערך הרכב לפני קבלתו, תשלומים חודשיים שגובהם יקבע לפי ההפרש בין המקדמה ששולמה והאופציה בפריסה על פני תקופת ההיקשרות, שהינה בדרך כלל בין 32-36 חודשים.

בתום תקופת הליסינג מתחייבות בדרך כלל החברות לזכות את הלקוח בסכום השווה לערך הרכב, הנקבע בדרך כלל לפי מחירון לוי יצחק, בעת היקשרות בעסקת ליסינג פרטי עבור רכב חדש.

רוב חברות הליסינג מציעות חבילות ביטוח ואחזקה שונות לבחירת הלקוח.

עלפי רוב תינתן אפשרות ללקוח לרכוש את הרכב בתום תקופת ליסינג פרטי במחיר שיחושב עלפי מחיר המחירון פחות התשלומים שכבר נעשו במהלך תקופת החכירה.

חוזה ליסינג אישי וחוזה רכישה אישי

חוזה ליסינג

בתחום ליסינג פרטי מקובלים שני סוגי חוזי היקשרות, חוזה ליסינג אישי וחוזה רכישה אישי.

ליסינג אישי הינו חוזה ליסינג פרטי הנפוץ יותר. עלפי תנאי היקשרות אלה הלקוח שוכר למעשה את הרכב מאת חברת הליסינג למשך תקופה ארוכה. בתום תקופת חוזה ליסינג אישי יכול הלקוח להחזיר את הרכב לחברה, לרכוש את הרכב במחיר יחסית נמוך או להיקשר עם החברה בעסקת ליסינג פרטי עבור רכב חדש. בדרך כלל תיקבע הגבלה על מספר הקילומטרים השנתי המקסימאלי המותר כדי שישמרו תנאי העסקה.

ליסינג פרטי לפי חוזה רכישה אישי אינו שונה מהותית מליסינג באמצעות חוזה ליסינג אישי. חוזה רכישה אישי קובע מלכתחילה כי הלקוח ירכוש את הרכב בתום תקופת החוזה, בדרך כלל מדובר בתנאי רכישה נוחים למדי. גם ב ליסינג פרטי בחוזה רכישה אישי יכול הלקוח להחזיר לבסוף את הרכב לחברה ללא שירכוש אותו וללא היקשרות בעסקת ליסינג פרטי חדשה.

ככל שמדובר ברכב השומר טוב יותר על ערכו יהיו עלפי רוב התשלומים החודשיים במסגרת חוזה ליסינג אישי נמוכים מאלה בחוזה רכישה אישי אולם אם יודע הלקוח כי ירצה לרכוש את הרכב בתום תקופת הליסינג יש עדיפות לחוזה רכישה אישי.

טיפים לשוקלים ליסינג פרטי

טיפים לשוקלים ליסינג פרטי

לשיטת מימון רכב באמצעות ליסינג פרטי מספר יתרונות ממשיים. ניתן להתחיל להשתמש ברכב חדש ללא צורך בתשלום מיידי של סכום גבוה, קטן הסיכון שבנפילה משמעותית בשווי הרכב, מדובר בתשלומים חודשיים נמוכים יחסית ובעיקר מוסדרת אפשרות נוחה להחלפת רכב מדי תקופה של כשלוש שנים.

עם זאת בעת פניה למימון באמצעות ליסינג פרטי יש לקבל החלטה מושכלת לאחר שנברר מה הסכום החודשי אותו אנו יכולים להרשות לעצמנו לשלם, האם קיימות עלויות נסתרות? (למשל האם עלות ביטוח הרכב כלולה או לא), האם יש מגבלה על הקילומטראג' השנתי וכו'.

ליסינג פרטי לצרכי מימון רכב חדש עשוי להיות אופציה יעילה במקרים רבים אולם חשוב שלא להתפתות לממן באופן זה רכב שהוא יקר מכפי צרכינו ויכולתנו הכלכלית האמיתית. מומלץ מאוד לערוך סקר שוק מקיף ולהבין מה מציעות חברות הליסינג השונות ומה המשמעות הכלכלית של ההבדלים בין חוזי ליסינג פרטי הרלוונטיים לנו.


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.