הרשם לניוזלטר
שם
אימיילמדריכי קניה הנקראים ביותר

מדריך לקניית מצלמת וידאו

מצלמת וידאו

תינוק חדש בא לעולם? נסעתם לטיול הרפתקני בדרום אמריקה? חוגגים לסבתא יום הולדת 90? את הרגעים החשובים בחיים מומלץ מאוד להנציח, אם באמצעות מצלמה דיגיטאלית ואם באמצעות מצלמת וידאו. מצלמת הווידיאו משמשת לתיעוד הרגעים המרגשים ביותר בחיים לא כתמונה דוממת, המקפיאה רגע אחד שחלף, אלא כסרט מלא התרחשויות, צבעים, מראות וקולות. בשל כך, הפכו מצלמות הווידיאו בשנים האחרונות לאחד מהפריטים ההכרחיים בכל בית, בדומה למצלמות הדיגיטאליות. שוק מצלמות הווידיאו הוא היום עשיר ביותר וכולל אינסוף דגמים, החל ממצלמת וידאו ממוצעת, דרך מצלמת וידאו קומפקטית וכלה במצלמת וידאו מקצועית.

מצלמת וידאו – אחסון המדיה

כל מצלמות הווידיאו מקליטות את סרט הווידיאו על גבי התקן כלשהו: קלטת, תקליטור DVD, כונן קשיח או אפילו על כרטיס זיכרון. לבחירה באחד מהתקנים אלה ישנה השפעה ישירה על מאפייני המצלמה, החל מהעיצוב החיצוני, דרך הגודל וכלה במשך ההקלטה ובאפשרויות האחסון.


  • Mini-DV – מצלמות מסוג זה פועלות באמצעות קלטת קומפקטית, ועד לאחרונה היו הפופולאריות ביותר בתחום מצלמות הווידיאו. משך ההקלטה האפשרי במצלמות עם קלטת Mini-DV הוא כשעה. קלטות אלה נחשבות לקטנות ביחס לאפשרויות האחסון האחרות והן לרוב אופייניות למצלמות וידאו קומפקטיות. עם זאת, בקבצי הווידיאו שצילמתם תוכלו לצפות על מסך הטלוויזיה או על צג המחשב ישירות מהקלטת. חסרונן של קלטות ה-Mini-DV הוא, שיש להמיר את התוכן המצולם כדי לצפות בו במכשיר הווידיאו או בנגן ה-DVD.
  • DV – מצלמות ווידאו מסוג זה כוללות קלטת הדומה מאוד לקלטת ה-Mini-DV, אך גדולה ממנה. משך הקלטה של קלטת ה-DV הוא ארוך יותר ועומד על כשלוש שעות. קלטת ה-DV היא גם גדולה יותר בממדיה ולכן לרוב אופיינית למצלמות גדולות יחסית.
  • DVD-R או DVD+R – ישנן מצלמות בהן ניתן להשתמש בתקליטור DVD לצורך אחסון. על תקליטור ה-DVD ניתן להקליט במשך כ-80 דקות ולשדר את תוכן ההקלטה באמצעות נגן ה-DVD. חסרונו של תקליטור ה-DVD הוא שלא ניתן לשוב ולהקליט עליו או לבצע שינויים כלשהם לאחר ההקלטה.
  • DVD-RW או DVD+RAM – במצלמות בהן ניתן להשתמש בתקליטורים חד פעמיים, ניתן גם להשתמש בתקליטורי DVD רב פעמיים. בשיטה זו, ניתן להקליט על גבי התקליטורים שוב ושוב וככל העולה על הדעת. ישנם גם דגמי מצלמות המאפשרים לבצע שינויים ועריכה באמצעות תפריט המצלמה הפנימי וללא צורך בתוכנה מיוחדת לעריכה.
  • כונן קשיח (HDD) – ישנן מצלמות וידאו בהן ישנו כונן אחסון מובנה, בדומה לכונן המוכר מהמחשב הביתי. למצלמות עם כונן קשיח ישנם כמה יתרונות: אין צורך בשימוש באמצעי אחסון חיצוניים, הגישה לתוכן המצולם היא קלה ומהירה וניתן לקבוע את איכות ההקלטה ולחסוך מקום על הכונן. משך ההקלטה במצלמות עם כונן קשיח תלוי בנפח הדיסק וגם באיכות ההקלטה ועשוי להגיע אף לעשרות שעות. עם זאת, לאחר שכונן המצלמה מתמלא לא ניתן להשתמש בה אלא רק לאחר העברת המדיה למחשב. כמו כן, לרוב קשה לקובע במדויק מהו משך ההקלטה המרבי האפשרי, בשל שינויים באיכות ההקלטה.
  • זיכרון Flash – הפלאש הוא שבב זיכרון קטנטן המובנה במצלמה או קיים גם בצורת כרטיס נשלף. ברבות ממצלמות הווידיאו ישנם גם פלאש מובנה וגם פלאש נשלף. זיכרון הפלאש הוא היום שיטת האחסון הנפוצה ביותר בתחום מצלמות הווידיאו ובעיקר במצלמות הקומפקטיות. השימוש בכרטיס פלאש נשלף או בכרטיסי זיכרון אחרים הוא נוח מאוד. ניתן לקבוע את איכות ההקלטה וכך לחסוך מקום וניתן גם לערוך קטעים בצילום בקלות ובמהירות. משך ההקלטה בכרטיסי הזיכרון תלוי הן באיכות ההקלטה והן בנפח הכרטיס. עם זאת, כדי לצפות בתוכן באמצעות נגן DVD, יש להעתיקו קודם לתקליטור מתאים. במחשב הביתי או במסכי טלוויזיה בהם ישנה כניסה לכרטיס זיכרון ניתן לצפות בתוכן ישירות מהכרטיס.
  • HDV – איננו משמש כפתרון אחסון, אלא כהתקן למצלמות וידאו התומכות ב-HDV, באיכות צילום של High Definition (HD). תחילה ניתן היה להשיג תקן HDV רק במצלמות עם קלטות Mini-DV, אך היום מרבית מצלמות הווידיאו עם ההתקן הן עם כרטיסי זיכרון. מצלמות עם התקן HDV מיועדות למי שמעוניין לצפות בתוכן על מסכי LCD או מסכי פלזמה באיכות גבוהה ביותר.

מצלמת וידאו – מסך המצלמה

בנושא מסך מצלמת הווידיאו, תמיד עדיף לקנות צג כמה שיותר גדול, כאשר רוחב הצג הנפוץ נע בין 2.7 אינטש ל-3 אינטש. בנוסף לגודל המסך, חשוב גם לבדוק פרמטרים אחרים, כדוגמת חדות התמונה ואיכותה. כמו כן, מומלץ לבחור מסך ששומר על איכות התצוגה גם בשעות היום וכאשר השמש חזקה. היום ניתן להשיג גם דגמי מצלמות וידאו עם צג מגע. לרוב צג זה איננו נחוץ וגם פעמים רבות אף אינו נוח לשימוש. אם בכל זאת אתם מעוניינים בצג מגע, בדקו כי הוא ידידותי לתפעול.

מצלמת וידאו – החיישן

החיישן הוא הרכיב במצלמות הווידיאו הממיר את המידע החיצוני לאותות דיגיטליים, וככל שהוא גדול יותר, כך גם איכות הצילום שתתקבל תהיה גבוהה יותר. בשוק קיימות מצלמות וידאו עם חיישנים בגודל הנע בין 1/6 אינטש ל-1/3 אינטש. כמו כן, רמת הביצועים של החיישן תלויה גם ברזולוציה שלו. במרבית מצלמות הווידיאו ישנו חיישן אחד המעבד את שלושת צבעי היסוד – אדום, כחול וירוק, כאשר במצלמות יקרות ומקצועיות יותר ישנם שלושה חיישנים המעבדים את צבעי היסוד בנפרד ומפיקים איכות תמונה ברמה גבוהה ביותר.

מצלמת וידאו – זום

גם לעדשת הזום האופטי במצלמות הווידיאו ישנה חשיבות גדולה. הזום האופטי מקרב את האובייקט המצולם, גם אם הוא מרוחק מאוד ומבלי שנצטרך לזוז. מצלמות הווידיאו מצוידות היום בזום אופטי שגודלו נע בממוצע בין X6 ל-X10, כאשר ככל שנתון זה גבוה יותר, כך אפשרויות ההגדלה הן טובות יותר. למרבים לצלם נוף מומלץ לרכוש מצלמת וידאו עם זום גבוה כמה שיותר. בניגוד לזום האופטי, נתוני הזום הדיגיטלי הם הרבה פחות חשובים. עם זאת, נתונים אלה נמדדים בערכים גבוהים יותר ביחס לזום האופטי ועשויים להגיע אף ליותר מ-X800. במקרים של זום דיגיטאלי גבוה מאוד, ככל שמרחק הצילום הוא גדול יותר, כך נפגעת איכות התמונה.

מצלמת וידאו – רזולוציה

הרזולוציה, הנמדדת ביחידות פיקסלים, משפיעה על הפירוט בתמונה ועל חדותה. בהקשר זה, ככל שערך הרזולוציה גבוה יותר, כך גם איכות התמונה היא טובה יותר. עבור משתמש ממוצע, רזולוציה הנעה בין 300,000 פיקסלים ל-700,000 פיקסלים היא בהחלט מספיקה. היום ניתן גם לרכוש מצלמות וידאו עם רזולוציה של HD, הנעה בין 1280X720 פיקסלים ל-1920X1080 פיקסלים. רזולוציה זו משפרת מאוד את איכות התמונה והופכת אותה לחדה ולמפורטת יותר, והיא מומלצת לבעלי טלוויזיות מסוג פלזמה או LCD.

מצלמת וידאו – שימושיות

נושא השימושיות הוא אחד התחומים החשובים ביותר, המשפיעים על בחירת המצלמה המתאימה והוא מתייחס לשיקולים, כדוגמת: האחיזה, הגודל והמשקל. ישנן מצלמות ווידאו הדומות באחיזתן לאחיזה של אקדח, ישנן מצלמות עם אחיזה מאוזנת או אחיזה מאונכת וגם מצלמות שאחיזתן מזכירה את המסרטות הישנות. בחרו באחיזה הנוחה לכם. מבחינת הגודל, ניתן לבחור מצלמות קטנות וקומפקטיות או גדולות ומגושמות יותר, בהתאם לצורך. מבחינת המשקל, מצלמות השוקלות עד 350 גרמים הן נוחות ביותר, כאשר גם עם מצלמות שמשקלן הוא עד 450 גרמים ניתן להתמודד בנוחות. עם זאת, מצלמות וידאו השוקלות מעל ל-450 גרמים הן כבדות מאוד ועלולות לאורך זמן להפוך למטרד אמיתי. בהקשר זה, חשוב ביותר לבדוק גם את נוחיות השימוש בכפתורים ובתפריטים של המצלמה, ועד כמה קל להסתדר איתם.

מצלמת וידאו – צילום סטילס

במרבית מצלמות הווידיאו ניתן במקביל להסרטה גם לצלם תמונות דיגיטליות, כאשר הן נשמרות על גבי כרטיס הזיכרון. עם זאת, לרוב איכותן של תמונות אלה איננה גבוהה. לכן, אם בכוונתכם לצלם תמונות סטילס, עדיף שתעשו זאת באמצעות המצלמה הדיגיטלית.

מצלמת וידאו – צילום לילה

מרבית מצלמות הווידיאו אינן מתאימות לצילום בתנאי אור חלשים או בשעות הלילה. במצלמות וידאו המתאימות לצילום לילה ישנו פנס תאורה מיוחד במקביל למרכיב חשוב נוסף, הקרוי "אפס לוקס" (LUX). אם בכוונתכם לצלם בלילה, בחרו במצלמה עם פנס ועם LUX7 או פחות.

מצלמת וידאו – מנגנון ייצוב תמונה

ניתן היום להשיג מצלמות וידאו עם מנגנון ייצוב תמונה, המונע מראש מצבים של חוסר יציבות או רעידות בסרט. בתחום זה עדיף לקנות מצלמת וידאו עם מנגנון ייצוב אופטי ולא דיגיטאלי, על אף שמחירו יקר יותר.

מצלמת וידאו – תוכנת עריכה

מרבית מצלמות הווידיאו נמכרות היום עם תוכנת עריכת וידאו, המאפשרת להעביר את הסרט למחשב ולערוך אותו מאוחר יותר. אם בכוונתכם להשקיע מאוחר יותר גם בשלב העריכה, בדקו, כי תוכנת העריכה היא קלה להבנה וידידותית ולשימוש.

מצלמת וידאו – שליטה ידנית

מצלמות וידאו עם שליטה ידנית מתאימות לצלמים מתקדמים, ומאפשרות לשלוט באופן ידני על הפונקציות השונות של המצלמה, כדוגמת: התאמה לתנאי השטח או חשיפה לאור.

מצלמת וידאו – הסוללה

לסוללה במצלמות הווידיאו ישנה חשיבות רבה מבחינת משך השימוש הרציף בה, ולכן חשוב לבדוק נתון זה בעת הרכישה. אם בכוונתכם להשתמש במצלמת הווידיאו במשך שעות ארוכות, טוב תעשו אם תצטיידו בסוללה נוספת.

מצלמת וידאו – אחריות

לרוב ניתנת האחריות על מצלמות הווידיאו לתקופה הנעה בין שנה לשלוש שנים. לעיתים ניתן להאריך את משך האחריות בתמורת לתשלום נוסף. מצלמות הווידיאו, כמו המצלמות הדיגיטאליות, הן עדינות מאוד ותיקונן כרוך בהוצאה כספית ניכרת. לכן, מומלץ להתעקש על אחריות כמה שיותר ארוכה.


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.