הרשם לניוזלטר
שם
אימיילמדריכי קניה הנקראים ביותר

מדריך לקניית נגן MP3 או MP4

נגן MP3 או MP4

נגני ה-MP3 וה-4MP שינו בשנים האחרונות לחלוטין את המציאות בתחום מכשירי המוסיקה הניידים. אם בעבר הלא רחוק, כדי ליהנות ממוסיקה גם מחוץ לבית היה צירך מכשירי ווקמן או דיסקמן גדולים ומגושמים, היום ניתן ליהנות מכמות עצומה של מוסיקה באיכות גבוהה באמצעות שימוש במכשירים זעירים, אלגנטיים מאוד ובעיקר קלים לתפעול ולנשיאה. בנוסף לחוויית שמיעה נוחה ונעימה, מספקים נגני ה-MP3 וה-4MP גם מגוון מרשים של תכונות מיוחדות ופונקציות מובילות.

נגני MP3 ו-4MP – סוגים

נגני ה-MP3 וה-4MP נחלקים לשני סוגים עיקריים, הנבדלים זה מזה באופן בו מאוחסן המידע. ישנם נגנים בהם מאוחסן המידע על שבב זיכרון ונגנים בהם המידע מאוחסן על דיסק קשיח.


 • נגנים עם שבב זיכרון (Flesh) – בנגנים אלה מאוחסן המידע על שבב זיכרון מובנה, ומסיבה זו הם קטנים מאוד וקומפקטיים. גודלם של נגנים אלה נע בין 25 גרמים ל-80 גרמים והם מתאימים בייחוד לאנשים האוהבים אביזרים זעירים ומתוחכמים. נגנים עם שבב זיכרון הם גם עמידים מאוד בפני זעזועים ולכן מתאימים במיוחד לאנשים האוהבים לשלב בין פעילות גופנית ובין האזנה למוסיקה. נגנים אלה הם היום הנפוצים ביותר בשוק, וניתן להשיגם בגדלים שונים, במגוון צורות, בשלל צבעים ובנפחי אחסון משתנים. עם זאת, נגנים עם שבב זיכרון מוגבלים מטבעם מבחינת אפשרויות האחסון, כאשר לחלקם אין כלל מסך, המאפשר לקבל פרטים שונים על השיר, לבצע חיפוש או ליהנות מאפשרויות נוספות.
 • נגנים עם דיסק קשיח – נגנים אלה מכילים, בדומה למחשב, כונן קשיח המאפשר אחסנה של מידע דיגיטלי בכמות גדולה מאוד. נגנים אלה הם כבדים, גדולים ואף יקרים יותר מנגני הפלאש. כמו כן, הם גם רגישים יותר לזעזועים. עם זאת, מרביתם כוללים בנוסף ליכולת אחסון גדולה ויכולות אודיו מרשימות, גם פונקציות רבות אחרות. לרבים מנגנים אלה ישנו מסך LCD באמצעותו ניתן גם לצפות בווידיאו והם מתאימים מאוד לאנשים המבלים הרבה שעות בנסיעות או אוהבים מאוד גאדג'טים. ישנם גם נגנים הכוללים רמקול מובנה, צג-מגע ויישומים נוספים, ההופכים אותם למחשב קטן.
 • מיקרודרייב – נגנים מסוג זה הם גרסה מוקטנת של נגני הדיסק הקשיח. נגנים אלה יותר קומפקטיים ביחס לנגני הדיסק הקשיח, אך נפח האחסון שלהם הוא קטן והם גם רגישים יותר לזעזועים.

נגני MP3 ו-4MP – איכות הצליל

איכות הצליל היא, למעשה, התכונה החשובה ביותר של נגני ה-MP3 וה-MP4, ואסור להתפשר עליה. אמנם, ישנם נגנים מרשימים מאוד מבחינת העיצוב או אפילו מבחינת נפח האחסון ופונקציות נוספות, אך הם אינם מספקים איכות שמע ראויה. במקרים אלה, למעשה, הם לא מספקים את "הסחורה". מרבית החברות הגדולות והידועות מציעות נגנים עם איכות צליל טובה ביותר ואפילו מצוינת. עם זאת, מומלץ לשים לב לכמה פרמטרים חשובים בעת הקנייה:


 • קצב ביטים (bitrate) – קצב הביטים הוא אחד הגורמים הדומיננטיים המשפיעים על איכות הצליל. קצב זה נמדד ביחידות של Kbps (Kilo bits per second) וככל שהוא גבוה יותר, כך גם איכות הצליל היא גבוהה יותר. מומלץ לבחור בנגן MP התומך לפחות בקצב 128Kbps או במספר קצבי ביטים נפוצים אחרים, כדוגמת: 160, 256 או 320. בנוסף לכך, מומלץ לבחור בנגן התומך בקצב דגימה משתנה, הקרוי "VBR", וחוסך בנפח הקובץ. עם זאת, חשוב לזכור, כי איכות הצליל מושפעת גם מגודל הקובץ; ככל שהקובץ גדול יותר, כך גם תהיה איכותו גבוהה יותר.
 • רעשי רקע (signal to noise ratio) – פרמטר זה מתייחס לניקיון הצליל, והוא נמדד בדציבלים, (ביחידות DB). ככל שיחס ה-DB גבוה יותר, כך גם הצליל הוא איכותי יותר, כאשר מומלץ לבחור ביחס הנע בין 80דציבלים ל-90 דציבלים.
 • עוצמת השמע – נתון זה נמדד ביחידות של מיליוואטים (mWATT) ומתייחס לעוצמות השמע. בהקשר זה, האזנה למוסיקה בסביבה רועשת דורשת עוצמת שמע גבוהה יותר, כאשר בתנאים רגילים, מומלץ לבחור בנגן עם עוצמה ממוצעת של 15 מיליוואט לפחות.
 • עיוות הרמוני (Harmonic distortion) – במקרים של שמיעת מוסיקה בווליום גבוה עלול הצליל להתעוות מעט. נתון העיוות ההרמוני נמדד באחוזים, כאשר עיוות הנע בטווח של עשיריות או מאיות האחוז נחשב לטוב ולמומלץ.

נגני MP3 ו-4MP – נפח

נפחי האחסון של נגני ה-MP נעים בין כמה מאות מגה בייט ליותר מ-100 ג'יגה בייט (GB). דקת מוסיקה אחת תופסת נפח זיכרון של כ-1MB, כאשר בנגן עם נפח של 5GB ניתן לאחסן בין 1,000 ל-2,000 שירים ביחס לאורכם וגם ביחס לאיכות בה הם נשמרו. לרוב, ככל שנפח האחסון בנגן ה-MP גדול יותר, כך גם הנגן הוא כבד יותר, גדול יותר וגם יקר יותר. לעיתים, כאשר קיים נפח אחסון גדול בנגן, ניתן להשתמש בו גם כדיסק און קי או כזיכרון נייד, לצורך אחסון קבצים שונים. מרבית הנגנים כוללים כניסת USB מובנת ונוחה, המקלה על ההתחברות למחשב, וישנם גם נגנים עם חריץ כניסה לכרטיס זיכרון המאפשר הגדלה של נפח האחסון.

נגני MP3 ו-4MP – נוחות השימוש

שאלת נוחות השימוש של נגני ה-MP קשורה, בראש ובראשונה, לצרכים האישיים שלכם. שכן, היום ישנו מגוון רחב של נגנים המיועדים למטרות שונות; ישנם נגני MP בגדלים שונים, נגנים המותאמים במיוחד לפעילות גופנית ואפילו לשחייה בבריכה, נגנים עם צג המקלים מאוד על הניווט ונגנים רבים אחרים. נוחות השימוש בנגנים משתנה ממשתמש למשתמש, כאשר מה שמתאים לאחד, איננו בהכרח מתאים לאחר. עם זאת, מומלץ מאוד לבחון את תכונות הנגן עוד בחנות, לבדוק עד כמה הוא נוח לשימוש, כמה קל להשתמש בתפריטים ולהתמצא בפונקציות השונות שלו, ולבדוק גם תכונות חשובות נוספות הקשורות לכובד ולגודל.

נגני MP3 ו-4MP – סוללות

נגני ה-MP פועלים על סוללות רגילות מסוג AAA, סוללות AA או סוללת נטענות, כאשר זמן השימוש בהן עשוי לנוע בין חמש שעות ל-40 שעות. נגני MP הפועלים באמצעות סוללות שטוחות ודקות מסוג ליתיום פולימר או סוללות ליתיום יון, נטענים באמצעות חיבור USB למחשב או חיבור לחשמל. לטעינה באמצעות רשת החשמל יש צורך במטען מתאים. בנגנים עם זיכרון Flash ישנן סוללות נטענות מסוג ליתיום המאפשרות שמיעת מוסיקה ברציפות במשך 20 עד 60 שעות, לעומת הסוללות בנגני דיסק קשיח המאפשרות שמיעת מוסיקה ברציפות במשך 12 עד 25 שעות. כמו כן, אם משתמשים בפונקצית הוידיאו, מתקצר משך השימוש בסוללה אפילו למחצית. זמן השימוש מתקצר גם ביחס לגודל מסך התצוגה, כאשר ככל שהוא גדול יותר, כך גם מתקצר זמן השימוש.

נגני MP3 ו-4MP – חיבורים

מספר החיבורים בנגני ה-MP משתנה בהתאם לדגמים ולסוגים שונים. עם זאת, בכל הנגנים ישנו חיבור USB המיועד לצורך העברת מידע, וחיבור לאוזניות בקוטר של 3.5 מילימטר.


 • USB – ה-USB קיים בכל הנגנים ומשמש לצורך חיבור של נגן ה-MP למחשב. בנגנים חדישים ישנו פעמים רבות גם חיבור "USB to go", באמצעותו ניתן להעביר קבצים ממכשיר דיגיטאלי אחד לאחר ללא צורך בחיבור למחשב.
 • Audio line in – חיבור זה הקיים בחלק מהנגנים ומאפשר הקלטה ממקור חיצוני. ישנם גם נגנים עם חיבור Audio line out, המאפשר העברה של אודיו מהנגן אל הרמקולים או המגבר.
 • FireWire – חיבור זה מיועד לצורך העברת נתונים בקצב מהיר מאוד. אמנם, תמיד ניתן להסתפק בחיבור USB, אך חיבור זה מאפשר להוריד כמות גדולה ביותר של קבצים במהירות גבוהה ביותר.
 • Bluetooth – זהו חיבור אלחוטי מתקדם, המאפשר העברה של קבצים מהמחשב או ממכשירים אחרים התומכים בהתקן זה לנגן ה-MP. חיבור ה- Bluetoothאיננו קיים בכל הדגמים.
 • Wi-Fi – גם חיבור זה מאפשר העברה אלחוטית של קבצים בין מכשירים תומכים שונים, כדוגמת: מחשב או טלפון סלולארי. חיבור זה קיים לרוב בדגמים חדישים יחסית.

נגני MP3 ו-4MP – אביזרים נלווים

מרבית נגני ה-MP מצוידים באביזרים סטנדרטיים, כדוגמת אוזניות, כבל USB ושרוך תלייה. ישנם גם נגנים הכוללים אביזרים נוספים, כאשר את חלקם ניתן לרכוש באופן נפרד. נרתיק אחסון, כבל וידיאו, רצועת נשיאה למותניים או לזרועות ומתאם Bluetooth (חיבור אלחוטי) לאוזניות הם הנפוצים שבהם. כמו כן, ניתן גם לרכוש תחנות עגינה, הכוללות לרוב גם טעינה חשמלית לסוללות, ומיועדות לחיבור הנגן להתקנים שונים, כדוגמת: מסך המחשב, רמקולים או רסיבר.

נגני MP3 ו-4MP – אחריות

האחריות הניתנת למרבית נגני ה-MP היא לרוב עד שנה, כאשר ישנם גם נגנים בהם האחריות היא ממושכת יותר ועושיה להגיע עד שלוש שנים. בנושא זה, חשוב מאוד לוודא, כי האחריות שקיבלתם היא של יבואן הנגן ולוודא גם מה היא כוללת בדיוק.


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.