הרשם לניוזלטר
שם
אימייללימודי שוק ההון

לימודי שוק ההון

שוק ההון הינו שוק בו נסחרים מוצרי ההשקעה והחיסכון העומדים לרשותנו, דוגמת פיקדונות, מסחר בבורסה, קרנות, השקעה באג"ח, וכיוצא באלו.בזמנים שבהם פתרונות יציבים להשקעה כמו חסכונות בבנק מניבים תשואה נמוכה, לעיתים פחות אפילו ממדד המחירים לצרכן (כלומר, הכספים שאנחנו מייעדים לחיסכון לא רק שאינם תופחים, אלא הם אפילו נשחקים ביחס לשוק המוצרים, כתוצאה מעליות מחירים), הבנה בתחומים כמו שוק ההון או מסחר בבורסה הופכת להיות הכרחית. לימודי שוק ההון מאפשרים לא רק ניהול תיקי השקעות כקריירה, אלא גם ניהול תיק השקעות אישי או משפחתי ופתיחת ערוץ אלטרנטיבי להכנסה נוספת. הידע הנדרש ממשקיע נבון על מנת למקסם את רווחיו, נלמד בקורס לימודי שוק ההון ומומלץ למי שיש בידו הכנסה פנויה ומעוניין לפנות אותה להשקעות לטווח בינוני או ארוך.מהו שוק ההון ולמי מיועדים לימודי שוק ההון?

לימודי שוק ההון

כל אדם בעל סכומי כסף פנויים להשקעה, חשוב שיכיר את שוק ההון, ובמיוחד את האפשרות למסחר בבורסה. שוק ההון מציע אפיקים ספקולטיביים (כלומר אפיקי השקעה שבהם הרווח אינו ידוע מראש) להשקעת כספים פנויים, כך שניתן להרוויח אחוזים גבוהים הרבה יותר ביחס לאחוזי הרווחים המוצעים באפיקי השקעה סולידיים.
שוק ההון אינו מציע ערבויות וניתן, ואף קורה חדשות לבקרים, שמשקיעים מפסידים חלקים מכספי ההשקעה שלהם. תיאורטית ניתן אפילו להפסיד את כל הקרן הראשונית. זו הסיבה שחשוב לבצע השקעות מושכלות, בזמנים מדויקים ותוך היכרות עם שוק ההון, האפשרויות להשקעה והכלים העומדים לצורך מעקב וביקורת על תיק ההשקעות. לימודי שוק ההון מספקים כלים תיאורטיים ומעשיים לניהול תיק השקעות כך שיכיל מידות מותאמות אישית של סוגי השקעות שונים בשוק ההון, כמו מסחר במניות בבורסה, אג"ח, קרנות, ועוד.

קהל היעד עבור לימודי שוק ההון הינו למעשה כל אדם המתכוון להשקיע בשוק ההון. הכלים הניתנים בלימודים אלה יגדילו את הסיכויים לרווח בהשקעה ספקולטיבית עבור כל משתתף, ובפרט עבור משקיעים חדשים במסחר בבורסה או בהשקעות בשוק ההון.

כיצד מנהלים השקעות, הלכה למעשה?

השקעות בבורסה

כל אדם יכול היום לפתוח חשבון השקעות ולסחור בבורסה או לבצע רכישה ומכירה של מוצרי הון.
חשבון הבנק המקוון מאפשר לרובינו ביצוע פעולות בתיק ההשקעות שלנו. ניתן להשיג יועצים או משקיעים שינהלו את תיק ההשקעות שלנו או ימליצו לנו כיצד לפעול, אולם לרוב יידרש סכום התחלתי מינימאלי להשקעה של 100,000 ₪ ומעלה כתנאי ראשוני לפתיחת תיק השקעות אצל יועצי השקעות. בנוסף, יועצי השקעות יבדקו את תכולת תיק ההשקעות ופיזור ההשקעות לעיתים רחוקות יותר בממוצע ועלות ביצוע פעולות כמו קנייה ומכירה של מניות, ניירות ערך, וכדומה תתייקר בשל תשלום עמלות ליועצי ההשקעות.
ניהול תיק השקעות או מסחר בבורסה, דורשים על פי רוב ניהול אקטיבי של התיק ולפחות בתחילת דרכו של משקיע מומלץ לבדוק את מצב ההשקעות באופן יומיומי. עם זאת, שוק ההון יאפשר רווחים של עשרות אחוזים על הקרן ההתחלתית עבור משקיעים מושכלים שינהלו את תיק ההשקעות שלהם באופן פעיל ומעורב.

לימודי שוק ההון – קורסים מוצעים

לימודי שוק ההון

ניתן ללמוד היום מסחר בבורסה והשקעה בשוק ההון במסגרות שונות ובהיקפים שונים, החל מקורסים בהיקף של 30 - 40 שעות אקדמיות וכלה בלימודי שוק ההון לקראת תואר אקדמי, פעמים רבות בשילוב עם לימודי כלכלה, מנהל עסקים, וכדומה. ניתן לצפות מקורסים קצרים יותר שיתאימו למשקיעים פרטיים בשוק ההון ויספקו יותר ידע חווייתי ומעשי, ולעומת זאת לימודי שוק ההון במסגרת רב שנתית תכשיר משקיעים פוטנציאליים לנהל תיקי השקעות גם כמקצוע.
מחירי קורס שוק ההון, בהתאם לשוני ולמגוון באורכי הקורס, משתנים. מחירי הקורסים הקצרים המלמדים ניהול תיק השקעות פרטי נעים בין 3,000 ל 5,000 ₪ עבור קורס בן כעשר פגישות, כאשר תואר אקדמי באוניברסיטה ישראלית מחירו כ 20,000 ₪ לשנה.

מסחר בבורסה – השקעות לטווח קצר והשקעות לטווח ארוך

מסחר בבורסה

הבורסה, כמו גם שוק ההון, מציעים מגוון של אפשרויות להשקעה לטווח הארוך. כולנו מכירים את הסיפור הידוע על עקרת הבית שבצעירותה השקיעה כמה דולרים במניות של קוקה קולה ובעת יציאתה לגמלאות גילתה שההשקעה הנמוכה שביצעה עשרות שנים קודם לכן הפכה למעין קרן פנסיה עשירה שסיפקה לה לא רק חיים נוחים לעת פרישה אלא גם ירושה נאה לילדיה. ואכן, ישנן מניות בורסאיות שנחשבות השקעה יחסית בטוחה לטווח ארוך. מניות כאלה מומלצות למשקיעים שלא יצטרכו את כספי ההשקעה בשנים הקרובות. עם זאת, למי מאיתנו אשר לא מעוניינים להשקיע כספים לטווחים של שנים ואף עשרות שנים, ניתן להרוויח סכומים גבוהים, לעיתים אף עשרות אחוזים של רווח, בהשקעות קצרות טווח. לדוגמה, דבר ידוע הוא שמניות של חברות גדולות מגיבות בתנודתיות יתרה לקראת פרסום דוחות רבעוניים או שנתיים של רווח והפסד. היכרות עמוקה עם השוק וידיעת פרטי מידע שכאלה עשויים לסייע למשקיע לזהות השקעות ולבצע מסחר בבורסה, לעיתים אף רכישת מניות ומכירתם יום – או מספר שעות – לאחר הרכישה, ברווחים גדולים. מסחר כזה, רכישת מניות במה שקרוי "שורט" (SHORT) או רכישות קצרות טווח, דורשות היכרות טובה של השוק, כלים רבים להשקעה, וניהול אקטיבי של תיק ההשקעות. ניתן כמובן להשקיע גם באפיקים כאלה (של מניות בטוחות, לטווח ארוך), וגם בהשקעות קצרות מועד.

מה לומדים בקורס שוק ההון?

שוק ההון מציב בפני המשקיע החדש אתגר – להכיר את המונחים המקובלים שיאשרו למשקיע התנהלות יעילה במהלך ביצוע פעולות בתיק ההשקעות שלו. בקורס שוק ההון נרצה להכיר לעומק מושגים כמו מניות ומדדים מובילים (נאסדק, דאו ג'ונס, ת"א 100 וכדומה), איגרות חוב, קרנות ותעודות סל, אופציות ואופציות מעו"ף, וכן נרצה להכיר את יסודות הניתוח הטכני לזיהוי השקעה בעלת פוטנציאל גבוה לרווח.

כיצד לבחור קורס מיטבי ללימודי שוק ההון?

קורס שוק ההון

לאחר שהחליט אדם כי הוא מעוניין להשקיע את כספי החיסכון שלו (או חלק מהם) במסחר בבורסה או בהשקעות שונות בשוק ההון, יוכל המשקיע לבחור קורס מתאים עבור לימודי שוק ההון. אם מטרת הקורס הינה ניהול תיק השקעות פרטי, קורסים קצרים וחווייתיים שבהם יילמדו הלכה למעשה שיטות טכניות עבור בחירת השקעות, תזמון ביצוע מסחר בבורסה (רכישה או מכירה של מוצרי השקעה לטווח קצר ולטווח ארוך), וכן ניהול תיק השקעות (וירטואלי או אמיתי בסכומים קטנים) בתמיכת מדריך מנוסה מטעם הקורס. מי שמחפש לימודי שוק ההון עבור מקצוע או על מנת לנהל תיקי השקעות רבים, עשוי לגלות עניין רב יותר בקורס שוק ההון שיספק תעודת גמר שתתקבל על ידי מוסדות כגון בתי השקעות ויועצי השקעות שונים, כך שיוכל למצוא עבודה כיועץ השקעות.

עוד נקודות שחשוב לשים לב אליהם בבחירת קורס שוק ההון – עד כמה המרכז הנבחר עבור הקורס ידוע או נחשב בתחומו ועד כמה תעודת הגמר של הקורס תסייע למסיימי הקורס להשיג עבודה בתחום, אם הנושא רלוונטי? מיהו המרצה ומה הניסיון שלו במסחר בבורסה? מה יהיה גודל הכיתה, מה רקע התלמידים, עד כמה הידע המוקדם של הכיתה הומוגני, והאם הכיתה מאובזרת? האם קורס שוק ההון הנבחר מספק כלים לניתוח וניהול תיק השקעות ומסחר בבורסה? האם כלים אלה יעמדו לרשות התלמידים גם עם תום הקורס? האם הקורס יכיל גם הדרכה פרטנית בניהול תיק השקעות? האם הדרכה זו תהיה זמינה לתלמידים גם לאחר תום הקורס במשך זמן מסוים או ללא הגבלת זמן, לאחר תום הקורס?


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.