הרשם לניוזלטר
שם
אימיילמדריכי קניה הנקראים ביותר

מדריך לקניית מדפסת

מדפסת

המדפסת היא אחד מהאביזרים השימושיים ביותר המתלווים למחשב, והיא מיועדת לפעילות משרדית, לצורכי גרפיקה ולמשתמשים הזקוקים להדפסות כחלק מפעילות השגרה, כדוגמת סטודנטים. היום ישנו בשוק מגוון רחב של מדפסות, המיועדות למטרות שונות. השיקול החשוב ביותר בעת רכישת מדפסת הוא, שיקול השימושיות. בהתאם לכך, ניתן לבחור בסוג המדפסת המתאים. שאלות חשובות בהקשר זה הם: האם השימוש במדפסת הוא אינטנסיבי? האם איכות ההדפסה צריכה להיות טובה במיוחד? האם ניתן להסתפק בהדפסות שחור לבן או יש צורך בהדפסות בצבע? ומה הם השימושים הנלווים? בהתאם לשאלות אלה ואחרות ניתן לבחור במדפסת המתאימה ביותר.

   

מדפסת – סוגים

היום ניתן למצוא בשוק לא מעט סוגי מדפסות המתאימות למטרות שונות ולמשתמשים שונים:

מדפסת לייזר

ההדפסה במדפסת לייזר מתבצעת באמצעות קרן לייזר ופעולתה מזכירה מאוד את פעולת מכונת הצילום. מדפסות הלייזר מיועדות לרוב רק להדפסה בשחור לבן, אך הן איכותיות מאוד, מהירות ושקטות. בעבר היה מחירן של מדפסות הלייזר יקר יחסית, אך בשנים האחרונות הוא ירד בצורה משמעותית. לכן, הן מומלצות מאוד למי שאיננו זקוק להדפסה צבעונית ומפורטת וזקוק לכמות גדולה של הדפסות. כמו כן, ניתן היום למצוא גם דגמי מדפסות לייזר הכוללים אפשרות להדפסה צבעונית, אך מחיריהם הם יחסית גבוהים והם מיועדים בייחוד למשרדים.

מדפסת הזרקת דיו (Inkjet Printer)

מדפסות אלה הן הנפוצות והוותיקות ביותר והן גם יעילות ונוחות מאוד לשימוש. הטכנולוגיה של מדפסות אלה מבוססת על מספר רב של מזרקי דיו זעירים, האחראיים על ההדפסה בהתאם להוראות שקיבלה המדפסת. במדפסות הזרקת הדיו ישנן אפשרויות רבות להדפסה בשחור ובגם בצבעים באיכות גבוהה ביותר. יתרה מכך, בשנים האחרונות איכות ההדפסה של מדפסות הזרקת הדיו זהה כמעט לחלוטין לאיכות ההדפסה של מדפסת לייזר, כאשר מגוון האפשרויות והמפרטים הקיימים הם רבים.

מדפסת משולבת (MultiFunction Printer)

המדפסות המשולבות כוללות לצד יכולות ההדפסה כמה פונקציות נוספות, והן הפכו לפופולאריות מאוד בשנים האחרונות. צילום, פקס וסריקה הן לרוב הפונקציות המתלוות להדפסה במדפסות המשולבות, כאשר ניתן לקנות דגמי מדפסות משולבות בטכנולוגיית הזרקת דיו או לייזר. לבד מיעילותן, מדפסות אלה חוסכות מקום, הן פונקציונאליות מאוד ויחסית קומפקטיות. עם זאת, יש להן גם חסרונות. לדוגמה, כאשר פונקציה אחת של המדפסת מתקלקלת, לא ניתן להשתמש בפונקציות האחרות כאשר המדפסת נמצאת בטיפול; כמו כן, המפרט של כל אחת מהפונקציות הוא קבוע ולא ניתן לבחור במפרט מדויק ורצוי עבור כל פונקציה בנפרד.

מדפסת פוטו

מדפסות הזרקת דיו אלה מיועדות להדפסת תמונות באיכות גבוהה יחסית. באמצעות מדפסות הפוטו ניתן להדפיס תמונות לאלבום על דפי הדפסה מיוחדים, בגוון מט או מבריק בהתאם להעדפה האישית ולהפיק אלבום באיכות טובה ביותר, שאיננה נופלת מאיכות התמונות ממכוני פיתוח מקצועיים. ישנן גם מדפסות פוטו המצוידות בקוראי כרטיסים מפורמטים שונים. במקרה זה, ניתן להכניס את כרטיס הזיכרון מהמצלמה הדיגיטלית הישר לחריץ הקיים במדפסת ולראות את התמונות על צג LCD קטן. ישנם גם דגמים המצוידים בשקע חיבור למצלמה הדיגיטלית, החוסך גם הוא את הצורך בתיווך המחשב.

מדפסת אלחוטית

המדפסות האלחוטיות הן חלק מהניסיון ומהמגמה הטכנולוגית הכללית להיפטר מהכבלים המסורבלים ולעבור לתקשורת חכמה בין מכשירים שונים. מדפסות אלחוטיות כוללת כרטיס רשת אלחוטי והן מתחברות באמצעותו לרשת האלחוטית הביתית ולמחשב. ישנן גם מדפסות אלחוטיות המצוידות בקישוריות אלחוטית מסוגBluetooth , המאפשרת לצור תקשורת בין התקנים שונים הנמצאים בקרבת מקום, כדוגמת מחשב נייד או נייח וטלפון סלולארי. היום ניתן להשיג מדפסות אלחוטיות רגילות או אפילו משולבות, אך מחיריהן הם גבוהים יחסית למדפסות שאינן אלחוטיות, למרות ירידת המחירים ההדרגתית בתחום. במקביל למדפסות האלחוטיות, ישנן גם מדפסות עם כרטיס רשת רגיל, המאפשר חיבור באמצעות כבל הרשת למחשב, למדפסות נוספות או לכל התקן אחר.

מדפסת ניידת

המדפסות הניידות, שהן יחסית נדירות, מיועדות להדפסה בכל מקום וגם מחוץ למשרד או לבית. מדפסות אלה הן קומפקטיות, קלות משקל מאוד ולרוב מצוידות בסוללה נטענת. ישנן גם מדפסות ניידות אלחוטיות, באמצעותן ניתן להדפיס ללא חיבור וישירות מהמחשב הנייד או אפילו מהטלפון האלחוטי. עם זאת, למדפסות אלה ישנן גם לא מעט חסרונות: איכות ההדפסה שלהן איננה גבוהה במיוחד, רובן מדפיסות בפורמט קטן יחסית, לרוב בגודל של תמונות אלבום, הדפסה היא איטית מאוד ומחירן הוא גבוה.

מדפסת – רזולוציה

הרזולוציה במדפסות מתייחסת למספר הנקודות שהמדפסת מדפיסה על שטח נתון, והיא קשורה לאיכות, לחדות ולפירוט ההדפסה וחשובה במיוחד למי שזקוק לתמונות צבע איכותיות. איכות הרזולוציה נקבעת ביחידות DPI (Dots per inch) – שהן הנקודות האנכיות והאופקיות המופיעות בשטח של אינטש אחד. כאשר נתוני ה-DPS האופקי והאנכי הם זהים יופיע מספר אחד, כדוגמת 1500 DP, כאשר נתוני ה-DPI האופקי והאנכי שונים, יופיעו בהתאם שני מספרים, כדוגמת 1500 על 2600. בהתאם לכך, ככל שמספר ה-DPI הוא גבוה יותר, כך גם איכות ההדפסה היא גבוהה יותר. עם זאת, קיימים גם הבדלים בין דגמי מדפסות שונים עם רזולוציה זהה אך יישומים טכנולוגיים שונים. הרזולוציה המתאימה להדפסת טקסט פשוט היא 660 DPI, הרזולוציה המתאימה להדפסת גרפיקה היא של 2400x1200 DPI והרזולוציה המתאימה להדפסת תמונות באיכות גבוהה ביותר היא של 4800x1200 DPI. בהקשר זה, חשוב לזכור, כי הדרך הטובה ביותר לבדוק את איכות ההדפסה היא, פשוט לבקש הדגמה בחנות.

מדפסת – צבעים

מדפסות הצבע הממוצעות כוללת את הצבע השחור ואת שלושת צבעי היסוד. ישנן גם מדפסות המיועדות להדפסה איכותית של תמונות וכוללת בין חמישה לשמונה צבעים. הדפסות הצבע של מדפסות אלה הן מדויקות, איכותיות ונאמנות מאוד למקור. עם זאת, לפני שבוחרים במדפסת המתאימה חשוב ביותר לבדוק את איכות ההדפסה בצבע, שכן אין זה מובן מאליו שמדפסת עם יותר צבעים תפיק הדפסה איכותית יותר ממדפסת עם שלושה צבעים. לצורך הדפסה של תמונות באיכות טובה וממוצעת, ניתן בהחלט להסתפק במדפסת עם שלושה צבעים. מדפסת עם שישה צבעים מיועדת למי שזקוק להדפסת תמונות באיכות גבוהה יותר, ומדפסת עם שמונה צבעים מתאימה כבר להדפסות צבע לשימוש מקצועי או למי שמרבה בהדפסת תמונות ומעוניין בתוצאות איכותיות. כמו כן, לעיתים אף קשה מאוד להבחין בהבדלים באיכות ההדפסה בין מדפסת עם שישה צבעים למדפסת עם שמונה צבעים.

מדפסת – גודל טיפות הדיו

לצורך ההדפסה במדפסת הזרקת דיו, נעשה שימוש בטיפות זעירות של דיו המוזרקות ממזרקים רבים אל הדף. לגודלה של כל טיפה כזו ישנה השפעה ישירה על איכות ההדפסה. ככל שטיפת הדיו היא קטנה יותר, כך איכות ההדפסה תהיה גבוהה יותר. נפח טיפות הדיו נמדד בפיקוליטר (picoliter), כאשר לצורך הדפסת תמונות באיכות גבוהה, מומלץ לבחור במדפסת עם גודל טיפות הנע בין שלושה לחמישה פיקוליטר. מדפסות עם גודל טיפות קטנות יותר מיועדות בעיקר לשימושים מקצועיים והן יקרות יותר. עבור הדפסת תמונות באיכות ממוצעת ניתן להסתפק בגודל טיפות הנע בין שישה לשמונה פיקוליטר, כאשר מי שאיננו מדפיס תמונות איננו צריך להתייחס לנתון זה.

מדפסת – מהירות

מהירות עבודתה של המדפסת נמדדת ביחס לכמות הדפים שהיא מדפיסה בדקה, כאשר נתון זה נבדק הן ביחס להדפסה בשחור והן ביחס להדפסה בצבע. בהקשר זה, ככל שמספר הדפים אותן מדפיסה המדפסת בדקה הוא גבוה יותר, כך גם ביצועיה הם טובים יותר. עם זאת, לא תמיד קיימת התאמה בין נתוני המדפסת כפי שמפרסם אותם היצרן ובין מהירות ההדפסה בפועל. כמו כן, חשוב לזכור, כי לרוב את הדף הראשון מדפיסה המדפסת לאחר התחממות, הכנה לפעולה והשהייה קלה.

מדפסת – גודל הדפסה

מרבית המדפסות הביתיות מדפיסות דפים בגדול של פורמטA4 , הנפוץ ביותר, בפורמטA5 של מעטפות ולעיתים גם בגודל של תמונות אלבום. ישנם גם דגמי מדפסות המיועדים במיוחד לאנשי מקצוע, המתאימים גם להדפסה של דפים בפורמט גדול יותר שלA3 .

מדפסת – נוחות השימוש

נוחות השימוש תלויה במספר גורמים, כדוגמת: גודל, רעש וקיבולת.

  • גודל – את גודל המדפסת יש לבחור בעיקר ביחס למקום המיועד עבורה. מבחינת הגובה, ניתן היום למצוא גם דגמים נמוכים, שהזנת הדפים בהם מתבצעת במאוזן. נושא המשקל הוא פחות חשוב, שכן המדפסת היא מכשיר נייח שאיננו מיועד לתזוזה.
  • קיבולת מגש – כל מדפסת מצוידת במגש קולט בהתאם לתכונותיה ובהתאם לגודלה. היום ישנן מדפסות בעלות מגש קליטה בקיבולת שבין 100 דפים ל-500 דפים. קיבולת מגש גדולה מומלצת בעיקר למרבים להדפיס.
  • נוחות שימוש – חשוב לבדוק כי המדפסת נוחה וקלה לשימוש, ממש בדומה למכשירים חשמלאים אחרים. לדוגמה, חשוב לבדוק שכפתורי ההפעלה נוחים לשימוש וברורים, ואם אתם מעוניינים במדפסת משולבת, בדקו כל אחד ממרכיביה.
  • רעש – רעש המדפסת עלול להפוך למטרד בייחוד במקרים בהם מרבים להדפיס. עוצמת הרעש במדפסות נמדדת ביחידות של דציבלים(dB) , כאשר עדיף לרכוש מדפסת עם רעש שאינו עולה על 45 דציבל בזמן ההדפסה.

מדפסת – פונקציות נוספות

בדגמי המדפסות המוצעות למכירה היום ישנן פונקציות רבות, שחלקן אינן נחוצות וחבל לשלם עבורן. עם זאת, ישנן גם פונקציות חשובות, כדוגמת: הדפסה דו-צדדית, החוסכת בנייר ומתאימה למדפיסים עשרות עמודים. ישנן גם מדפסות עם פונקצית הדפסה על תקליטורים. פונקציה זו מומלצת בעיקר למרבים להכין תקליטורים בבית.

מדפסת – מחסניות דיו או טונר

לפני רכישת מדפסת חשוב לזכור, כי העלות הכספית איננה מסתכמת רק במכשיר אלא כוללת הוצאה כספית תקופתית גם עבור מחסניות דיו, טונרים ודפים. לעיתים עלות מחסניות הדיו או עלות טונר הלייזר גבוהים מאוד, כמעט כמו מחיר המדפסת עצמה. לכן, חשוב לקרוא את מפרט המדפסת וגם סקירות המתייחסות לכמות ההדפסות האפשרית בדגם מסוים עם מחסנית דיו אחת או עם טונר. בהקשר זה, מומלץ לרכוש דגם מדפסת חסכוני, שיספק כמה שיותר הדפסות באותה מחסנית דיו. כמו כן, מומלץ להעדיף דגמי מדפסות עם כמה שיותר מחסניות דיו. כך ניתן לרכוש כל צבע בנפרד ולחסוך כסף. באותה מידה, כדאי לבדוק אם קיימות גם מחסניות דיו חלופיות וזולות יותר.

מדפסת – אחריות

אחריות עבור מדפסות ניתנת לרוב לתקופה הנעה בין שנה לשלוש שנים. בעת הרכישה מומלץ ביותר לבדוק מה כוללת האחריות והאם שירותי התיקון נעשים בבית הלקוח.


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.