הרשם לניוזלטר
שם
אימיילמדריכי קניה הנקראים ביותר

מדריך לקניית מסך מחשב

מדריך לק

מסכי המחשב של היום, שלא כמו המסכים הישנים, הגדולים והכבדים מאוד, הם דקים, קלי משקל ובעלי יכולות תצוגה מרשימות ביותר. במסכים החדשים הצבעים צלולים יותר וברורים, הטקסט מוצג באופן חד והתמונות נראות טוב מאוד גם כאשר התאורה מסביב היא גבוהה יחסית.מסיבות אלה, לרוב מספיק מסך מחשב ממוצע לשימוש בתוכנות שונות, לצפייה בסרטים ואפילו למשחקים. לעומת זאת, למי שעובד עם תוכנות גרפיקה ועריכה, מומלץ לרכוש מסך יקר יותר ואיכותי.

מסך מחשב – שימושיות

אחד הנושאים החשובים ביותר בעת בחירת מסך מחשב הוא, נושא השימושיות. בהקשר זה, ישנם מספר שיקולים שונים, כדוגמת גודל ומשקל. כמו כן, ניתן היום לקנות מסכים רחבים, המתאימים לצפייה בסרטים או אפילו מסכים עם אפשרות סיבוב.


מסך מחשב – שימושיות
 • גודל – היום ניתן למצוא מסכי מחשב בגדלים הנעים בין 19 אינטש ל-24 אינטש ואפילו מסכי 46 אינטש. גודל המסך הממוצע והפופולארי ביותר הוא 19 אינטש, כאשר לא כדאי לרכוש מסך קטן יותר. למי שנוהג לצפות שעות ארוכות בוידיאו או לשחק במשחקי מחשב, מומלץ לקנות מסך עם תצוגה גדולה, הנעה בין 20 אינטש ל-22 אינטש.
 • מסך רחב (widescreen) – גודלו של המסך נקבע גם ביחס לפער בין הגובה לרוחב, כאשר היחס הנפוץ ביותר הוא של 16:9. גודל זה הוא אידיאלי לצורך צפייה בסרטים, כולל תכנים באיכות של High Definition (HD), המותאמים כולם למסך בגודל זה. מסך בגודל 16:9 מתאים מאוד גם למשחקים, ויתרון נוסף שלו הוא, בהצגת מידע רב יותר הנפרס לרוחב המסך, או הצגה של שני חלונות במקביל. לעומת גודל זה, מסך עם תצוגה של 4:3 פחות פופולארי היום על אף שניתן להשיגו בגדלים של 19 אינטש ו-20 אינטש. בגדלים אלה, שטח התצוגה הוא גדול יותר ביחס למסך הרחב.
 • מסך מאונך (Pivot) – ישנם דגמי מסכים הניתנים לסיבוב ב-90 מעלות, ממצב אופקי למצב אנכי. השימוש במסך מאונך יעיל מאוד כאשר רוצים לראות מסמך או עמוד אינטרנט במלואם.מסך מחשב – איכות התצוגה

מסך מחשב – איכות התצוגה

את איכות התצוגה מומלץ לבחור ביחס לכמה פרמטרים, כולל מטרת השימוש במסך. עבור שימושים בסיסיים ועבודה משרדית, לרוב ניתן להסתפק במסך עם יכולות ממוצעות, כאשר ככל שצרכי השימוש עולים, כך גם ניתן לבחור במסך עם איכויות גבוהות מאוד. הפרמטרים השונים המשפיעים על איכות התצוגה הם: רזולוציה, פאנל המסך, יחסי ניגודיות, בהירות וזמן התגובה. בהקשר זה, חשוב ביותר לא להסתפק בבדיקת המפרט, אלא להתרשם מאיכות התצוגה ביחס ישיר לשימושים העיקריים להם נועד המסך. לדוגמה, אם המסך מיועד לצפייה בסרטים, חשוב לבדוק את איכות הצבעים, את חדות התמונות ואת רמת הפירוט.פאנל

panel

המושג "פאנל" מתייחס לרכיבים האופטיים והאלקטרוניים של המסך, ולא למארז או לספק הכוח. הפאנל הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר בנושא התצוגה, למרות שלרוב איננו מוצג במפרטי המסכים. הפאנל משפיע גם באופן ישיר על מחירו של המסך. ישנם שלושה סוגי פאנלים עיקרים:


 • TN film – מסכים מסוג זה הם הזולים והנפוצים ביותר. זמן התגובה של מסכים אלה מהיר ביחס לאחרים, אך זוויות הצפייה שלהם הן צרות וטווח הצבעים מוגבל. מסיבה זו, הם מתאימים מאוד לצפייה בסרטים ולמשחק, הדורשים זמן תגובה מהיר.
 • PVA או S-PVA – מסכים אלה יקרים יותר אך גם איכותיים יותר. תצוגת הצבעים במסכים מסוג זה היא מדויקת וזוויות הצפייה הן רחבות, כאשר זמני התגובה הם ממוצעים. מסכי SP מתאימים לצלמים, לגרפיקאים ולמעצבים.
 • IPS או S-IPS – מסכים אלה הם האיכותיים והיקרים ביותר. זוויות הצפייה שלהם הן מעולות ותצוגת הצבעים היא אופטימאלית. מסכים מסוג זה מתאימים לגרפיקאים מקצועיים.


רזולוציה

רזולוציה

הרזולוציה של המסך משפיעה על חדות התמונה ועל רמת הפירוט שלה. מסיבה זו, ככל שהרזולוציה היא גבוהה יותר, כך גם התמונה מפורטת וחדה יותר. למרות שניתן לשנות את רמת הרזולוציה בהגדרות מערכת ההפעלה, לכל מסך מחשב ישנה רזולוציה מיטבית, המתאימה לו ביותר. מי שמרבה לשחק במשחקים כבדים הדורשים רזולוציות גבוהות מאוד, לרוב יידרש לקנות גם כרטיס גרפי חזק שיתמוך ברזולוציה המקורית של המסך.


 • מרווח פיקסלים – הרווח הקיים בין הפיקסלים משפיע על איכות התמונה. שכן, כל אחת מהתמונות המוצגות על מסך המחשב מורכבת ממספר קבוע של פיקסלים, היוצר את הרזולוציה. ככל שהמרווח בין הפיקסלים קטן יותר, כך גם התמונה תהיה חדה יותר. גודלם של המרווחים נמדד במילימטרים, כאשר בשוק המסכים קיימים מרווחים שגודלם נע בין 0.16 מילימטר ל-0.29 מילימטר. גודל המרווח המומלץ הוא של 0.26 מילימטר או פחות.
 • ניגודיות – יחס הניגודיות משפיע על הפירוט והבהירות. ככל שיחס זה הוא גבוה יותר, כך גם גווני התמונה יהיו ברורים ומפורטים יותר. תכונת הניגודיות היא חשובה בעיקר לצורך צפייה בסרטים ולמשחקים, כאשר יחסי הניגודיות הקיימים בשוק המסכים נעים בין 1:700 ל-1:10,000. במסך מחשב המיועד בעיקר לשימוש ביישומים פשוטים ניתן להסתפק ביחסי ניגודיות, הנעים בין 1:700 ל-1:2000. לצורך צפייה בסרטים, לעבודה עם תוכנות גרפיקה או למשחקים, מומלץ לרכוש מסך עם יחס ניגודיות של 1:3000 או יותר.
 • זמן התגובה – במסך מחשב עם זמן תגובה מהיר, תופעת מריחה של תמונות במקרים של תנועה, איננה קיימת. זמן תגובה נמדד ביחידות של ms, באלפיות השנייה. ככל שזמן התגובה של המסך קצר יותר, כך גם התמונה תהיה ברורה יותר וללא מריחות. זמני תגובה של מסכי המחשב נעים בין 2ms ל-8ms. במרבית המסכים זמן התגובה, המתאים לכל השימושים, עומד על 5ms. מסך עם זמן תגובה קצר יותר מיועד בעיקר למרבים לשחק או לצפות בסרטים.
 • בהירות – עוצמת הבהירות של המסך משפיעה על התצוגה בתנאי תאורה גבוהים. במסך עם בהירות גבוהה מאוד, יהיו התמונות ברורות וצלולות גם בתנאי תאורה גבוהים מאוד. בהירות המסך נמדדת ביחידות של cd/m2, כאשר טווחי הבהירות הנפוצים נעים בין 200 cd/m2 ל-cd/m2 500 . עוצמת בהירות הנעה בין cd/m2 250 ל-cd/m2 300 מתאימה למרבית השימושים. לצפייה בסרטים ומשחקים ולשימוש במחשב בתאורה סביבתית גבוהה, דרושה בהירות של 500 cd/m2 לפחות.

מסך מחשב – נושאים חשובים נוספים

מסך מחשב – נושאים חשובים נוספים
 • מסך מחשב מסוג LED – זהו מסך מחשב רגיל, מסוג LCD, שהתאורה הפלואורסנטית האחורית שלו הוחלפה בנורות LED, הממוקמות בצידי המסך. נורות אלה מפיקות אלומת אור חזקה מאוד, המשפרת את בהירות המסך ואת רמת הניגודיות וגם חוסכת בצריכת החשמל שלו.
 • בעיה בפיקסלים – לעיתים עלול להיווצר מצב בו כמה פיקסלים אינם פועלים ונראים כנקודות שחורות או לבנות על המסך. במקרים בהם הפיקסלים נתקעים, מופיעות על המסך נקודות באחד משלושת צבעי היסוד – כחול, ירוק או אדום. תופעה זו היא נפוצה ביותר, כאשר מסך מחשב בו ישנם בין שניים לשלושה פיקסלים "מתים" או "תקועים" נחשב לתקין. במקרים של ארבעה פיקסלים בעייתיים או יותר, מרבית היצרנים יחליפו את המסך. עם זאת, חשוב לבדוק את הנושא לפני הקנייה. כמו כן, ישנם מסכים הנמכרים עם אחריות מלאה לאפס פיקסלים, אך מחירם גבוה יותר. את כמות הפיקסלים המתים ניתן לבדוק באמצעות תוכנת "Dead Pixel Tester 2.10".
 • זוויות צפייה – נתון זה מתייחס לזווית המרבית לצפייה במסך מבלי שאיכות התצוגה תפגע. זווית הצפייה של המסך נמדדת ביחס למקום ממנו התמונה נראית מטושטשת, ותלויה בסוג המסך. זווית הצפייה הנפוצה ביותר היא של 160 מעלות, והיא מתאימה גם לצפייה של כמה אנשים. ישנם גם דגמי מסכים עם זווית צפייה העולה על 160 מעלות, אך מסכים אלה מיועדים בעיקר לגרפיקאים ועולים הרבה יותר.
 • ציפוי נגד השתקפות – ישנם מסכים איכותיים מאוד הכוללים גם ציפוי אנטי רפלקטיבי. ציפוי זה מונע את החזרת האור וגם הצטברות של אבק על המסך. במקרים בהם מסך המחשב חשוף לאור ישיר, מומלץ מאוד לקנות מסך עם ציפוי נגד השתקפויות.

מסך מחשב – תוספות

מסך מחשב – תוספות

למסכי מחשב ישנם כמה חיבורים סטנדרטיים וכפתורים המיועדים לשליטה על גורמים שונים, הקשורים בתצוגה. בחלק מהמסכים ישנם גם קוראי כרטיסים, כניסות USB ורמקולים מובנים.


 • כפתורי שליטה – בכל מסכי המחשב ישנם כפתורי שליטה, המיועדים לכוונון ולשליטה על תכונות התצוגה. בהקשר זה, מומלץ לפני קניית המסך, לבדוק האם הכפתורים נוחים לשימוש. שכן, ישנם כפתורים בצורות ובגדלים שונים. כמו כן, ישנם גם כפתורים קשים או רכים, כאשר בחלק מהמסכים ישנם גם מקשי מגע. בעת בדיקת כפתורי השליטה, מומלץ לבדוק, כי מיקומם הוא נגיש ונוח, והכיתוב המתלווה אליהם הוא קריא וברור.
 • חיבורים – למסכי מחשב ישנם כמה סוגי חיבורים: חיבור דיגיטלי (DVI), חיבור אנלוגי (VGA) או חיבורים משני הסוגים. בדגמים חדשים יותר של מסכי מחשב ישנו גם חיבור HDMI, שהוא התקן דיגיטלי, המספק הפרדה גבוהה ועתיד להחליף את חיבור ה-DVI. ה-DVI הוא חיבור דיגיטלי בין המסך למחשב, באיכות גבוהה ביותר. חיבור HDMI הוא, כאמור, חיבור דיגיטלי בין המסך למחשב באיכות גבוהה מאוד, המתאים גם לחיבור מכשירי הפרדה אחרים, כדוגמת: נגני Blu-Ray או טלוויזיות עם טכנולוגיית High Definition. מסיבה זו, הוא נעשה מאוד פופולארי בשנים האחרונות. חיבור VGA הוא חיבור אנלוגי בין המסך למחשב, הקיים במסכי CRT ובמרבית מסכי LCD, למקרים בהם נדרש חיבור למחשב שאיננו כולל חיבור של DVI.
 • USB – כניסות ה-USB הן רב תכליתיות ומיועדות לחיבור ציוד ההיקפי, כדוגמת: דיסק און קי, עכבר, מקלדת, מצלמה או כל אביזר אחר. בחלק מדגמי המסכים ישנה כניסת USB או כמה כניסות, המאפשרות גמישות רבה יותר בחיבור הציוד ההיקפי למחשב. לדוגמה, במסכים עם כניסות USB ניתן לחבר את הטלפון הסלולארי או את נגן המוסיקה למסך עצמו בקלות וביעילות, ולא לחלקו האחורי של המחשב. שכן, חיבור אחורי הוא מסורבל ודורש מאמץ לא קטן.
 • קורא כרטיסים – בחלק ממסכי המחשב ישנו גם קורא כרטיסים מובנה. קורא זה מאפשר להציג את התמונות מהמצלמה הדיגיטאלית ביתר נוחות. מרבית מסכי המחשב, המצוידים בקורא, תומכים בכרטיסים מסוג SD/SDHC או MMC.

מסך מחשב – שמע

מסך מחשב – שמע

הכרטיס הגראפי, הידוע יותר בשם "כרטיס המסך", הוא האחראי על התצוגה של מסך המחשב. היום ישנם שני סוגי כרטיסי מסך: כרטיס המסך הראשון הוא, שבב קטן המובנה כבר בלהיום ניתן גם להשיג מסכי מחשב עם רמקולים מובנים. מסכים מסוג זה חוסכים מקום ושימושיים ביותר. עם זאת, איכותם של הרמקולים המובנים היא לרוב ממוצעת, והם מתאימים רק לשימושים פשוטים. ישנם גם דגמי מסכים המצוידים, בנוסף לרמקולים מובנים, גם בשקע לאוזניות. כדי ליהנות מאיכות שמע משובחת יותר, לצורך: צפייה בסרטים, האזנה למוסיקה ולמשחקים, מומלץ מאוד להשקיע בקניית מערכת רמקולים נפרדת.וח האם, וכרטיס המסך השני הוא, התקן נפרד. במרבית המקרים ניתן להסתפק בכרטיס המסך הבסיסי, המגיע עם לוח האם. במקרים בהם נעשה שימוש במחשב לצורך הצגת יישומים גרפיים מורכבים, כדוגמת: תכנים של High Definition או תלת מימד, מומלץ לרכוש כרטיס מסך חזק ונפרד.

מסך מחשב – אחריות

האחריות על מסכי מחשב ניתנת לרוב לתקופה של שלוש שנים. עם זאת, ישנם גם מסכים הנמכרים עם אחריות לתקופה קצרה יותר, אפילו של שנה, וישנם מסכים הנמכרים עם אחריות ארוכה יותר, הנעה בין ארבע שנים לחמש שנים. מומלץ לקנות מסך מחשב עם אחריות של שלוש שנים לפחות. כמו כן, חשוב, כאמור, לבדוק גם את המדיניות הקיימת לגבי האחריות במקרים של פיקסלים מתים או תקועים.


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.