הרשם לניוזלטר
שם
אימיילמדריכי קניה הנקראים ביותר

מדריך לקניית מחשב כף יד

מחשב כף יד

מחשב כף היד הוא מכשיר קומפקטי וחכם, המחליף את לוח השנה והיומן המסורתיים. למחשב כף היד ישנם יישומים שונים ורבים, ובאמצעותו ניתן לנהל את סדר היום בצורה יעילה ונוחה הרבה יותר מבעבר.

אמנם, בשנים האחרונות החלו להיכנס לשוק טלפונים חכמים, המשמשים לא אחת גם לניהול חכם של סדר היום, אך מחשב כף היד הוא עדיין מכשיר שימושי, היכול להועיל מאוד בעיקר לאנשי עסקים ולמי שמרבים להיות בדרכים.

מחשב כף יד – שימושיות

מחשב כף יד – שימושיות

מחשב כף יד משמש ככלי עזר, המלווה את המשתמש במהלך היום. לכן, חשוב ביותר שהוא יהיה נוח לשימוש מבחינת מימדיו, משקלו וגודל הצג שלו. משקלו וגודלו של מחשב כף היד הם גבוהים יותר ביחס למכשירי הטלפון הסלולאריים. עם זאת, תכונות המכשיר משתנות מדגם אחד למשנהו. משקל מחשבי כף היד נע בין 100 גרמים לדגמים פשוטים וקומפקטיים יחסית ובין 400 גרמים לדגמים מתקדמים יותר, הכוללים מגוון רחב של יישומים. גם עוביו של מחשב כף היד משתנה בהתאם לסוג הדגם, כאשר דגמי מחשב כף יד עם מקלדת נשלפת הם עבים וכבדים יותר. עם זאת, המקלדת הנשלפת היא יעילה ביותר ונוחה לשימוש, ולכן מומלצת למי שמרבה להשתמש במחשב להקלדה.

מחשב כף יד – הצג

גם הצג משפיע על נוחות השימוש במחשב כף יד, כאשר ככל שהצג הוא גדול יותר, כך נוחות השימוש בו גדלה. במחשב עם צג גדול ניתן להשתמש לגלישה נוחה באינטרנט וגם להתבונן בתמונות ולצפות בסרטים. צג מחשב כף יד בגודל של שלושה אינטש הוא צג ממוצע, שיספיק בהחלט למרבית המשתמשים, לצורך קריאת טקסטים, ואפילו לצורך צפייה בסרטים. עם זאת, מכשיר עם צג בגודל זה נחשב עדיין למכשיר קומפקטי. אם אתם שוקלים לקנות מכשיר עם צג גדול יותר, עליכם לזכור כי הצג משפיע גם על גודל המכשיר; כל שהוא גדול יותר, כך גם מחשב כף היד הוא גדול יותר. שיקול נוסף הקשור לצג מחשבי כף היד הוא, השפעת קרני השמש על איכות הצפייה. שכן, פעמים רבות מיועד מחשב כף היד לאנשים ניידים הנמצאים בדרכים. במקרה זה, חשוב לבדוק שהתצוגה על המסך היא איכותית מספיק גם באור חזק של השמש.

מחשב כף יד – המפרט הטכני

המפרט הטכני והביצועים של מחשבי כף היד תלויים בדגם ומשפיעים על המחיר. מסיבה זו, אם אינכם זקוקים למחשב כף היד לשימוש אינטנסיבי, תוכלו להסתפק במחשב ממוצע ולא להתעקש על המחשב העדכני והחזק ביותר.

מחשב כף יד – המעבד

מחשב כף יד – המעבד

מהירותו של המעבד במחשב כף היד משפיעה על ביצועיו, ממש בדומה למחשב הנייד או למחשב הביתי. המעבד הוא האחראי על ביצוע הפקודות המאוחסנות בזיכרון מחשב כף היד, כאשר מעבד במהירות של 200MHz הוא בהחלט מספיק לאנשים, המשתמשים בעיקר בלוח השנה וביומן של המחשב. עם זאת, המהירות הממוצעת היום למעבד במחשב כף יד היא 400MHz. במהירות זו ניתן לבצע פעולות רבות נוספות, כדוגמת צפייה בוידיאו.


מחשב כף יד – זיכרון

מחשב כף יד – זיכרון

נפח הזיכרון במחשבי כף יד נקבעים ביחס לשני נתונים – ה-ROM וה-RAM. ה-ROM הוא חלק הזיכרון עליו נמצאת מערכת ההפעלה ותוכניות מרכזיות אחרות. ה-RAM הוא הזיכרון הפנוי של מחשב כף היד, המשמש לאחסון קבצים ותוכנות שונות ועליו פועל המעבד. זיכרון המחשב הנייד נמדד, כמו במחשבים ניידים או נייחים, ביחידות של מגה בייט (MB) , כאשר את הנפח הרצוי יש לבחור ביחס ישיר לשימוש המיועד במכשיר. ככל שהשימוש במחשב כף היד הוא אינטנסיבי יותר, כך גם מומלץ להצטייד בנפח זיכרון גדול יותר. לדוגמה, מחשב כף יד המצויד בתוכנות מתקדמות כתוכנת ניווט או תוכנות אחרות, צריך להכיל זיכרון RAM של לפחות 128MB. כמו כן, מרבית מחשבי כף היד כוללים היום חריץ המיועד להרחבת הזיכרון. לחריץ זה ניתן להכניס בעת הצורך כרטיס זיכרון מתאים ולהגדיל את הנפח הפנוי לאחסון. בהקשר זה, חשוב ביותר לפני רכישת מחשב כף היד לבדוק מהו הפורמט של כרטיסי הזיכרון המתאימים לו, ומהו נפח האחסון המקסימאלי שלו. לדוגמה, ישנם דגמים רבים בהם ניתן להרחיב את נפח הזיכרון עד ל-32GB ולא מעבר לכך. נפח זיכרון זה הוא בהחלט מרשים, אך מי שזקוק ליותר, לא יוכל להרחיב את הזיכרון במקרה זה.

מחשב כף יד – מערכת ההפעלה

מחשב כף יד – מערכת ההפעלה

למחשב כף היד ישנה מערכת הפעלה ייחודית האחראית על פעילותו, ממש בדומה למערכות ההפעלה של המחשב הנייח או הנייד. בשוק ישנן היום שתי מערכות הפעלה מרכזיות למחשב כף הנייד – מערכת הפעלה מבית פאלם ומערכת הפעלה מבית מיקרוסופט, הקרויה "Windows Mobile". כמו כן, ניתן להשיג היום בארץ גם מעט מחשבי כף יד בהם מותקנת מערכת הפעלה של Linux, אך מערכת הפעלה זו למחשבי כף יד מיועדת בייחוד עבור משתמשים עם יכולות מתקדמות. שלא כמו בעבר, מערכות ההפעלה הקיימות היום הן דומות מאוד זו לזו. לכן הבחירה במערכת ההפעלה המתאימה צריכה להתבסס על נוחיות, העדפות אישיות וקיומם של תוכנות ויישומים שונים התומכים במערכת ההפעלה. מערכות ההפעלה של מיקרוסופט למחשב כף היד תומכות באופן מלא בתוכנות של החברה, כדוגמת: Excel ,Outlook ,Office ו-Power point ובזה יתרונן. מערכות ההפעלה של פאלם הן ידידותיות מאוד ויציבות.

מחשב כף יד – תמיכה בעברית

בשוק ישנם גם מכשירי כף יד שאינם תומכים בעברית. לכן, חשוב ביותר לפני הקנייה, לוודא כי המכשיר וגם מערכת ההפעלה המותקנת עליו תומכים בעברית.

מחשב כף יד – סוללה

מחשב כף יד – סוללה

הסלולה היא אחד המרכיבים החשובים ביותר במכשירים ניידים שונים, החל ממחשב נייד רגיל, דרך מכשירי טלפון סלולאריים וכלה במחשבי כף יד. חשיבות הסוללה גדלה אף יותר כאשר מחשב כף היד נועד לשמש אתכם בעיקר בדרכים. בשל כך, חשוב ביותר לבדוק את סוג הסוללה לפני שרוכשים מחשב כף יד. הקיבולת של הסוללה נמדדת ביחידות של מיליאמפר (mAh) לשעה, כאשר ככל שמספר היחידות גבוה יותר, כך גם הספק הסוללה יהיה גבוה יותר והיא תעבוד זמן ממושך יותר. הסלולה המומלצת והחדישה ביותר הקיימת היום למחשבי כף יד היא סוללת ליתיום-יון פולימר. בעת רכישת הסוללה חשוב לבדוק גם את משך השימוש בה לאחר טעינה, כאשר ישנם גם כמה דגמים המצוידים בסוללה נוספת וגדולה יותר. סוללה זו, אמנם, הופכת את המכשיר למסורבל ולכבד, אך היא מאריכה מאוד את זמן השימוש. במידת הצורך, ניתן גם לרכוש סוללה חלופית באופן נפרד, ולהקפיד שתהיה מוטענת לשעת הצורך.

מחשב כף יד – יישומים חשובים

מחשב כף יד – יישומים חשובים

למחשבי כף יד ישנם מספר יישומים חשובים ביותר:

יומן, לוח שנה ואנשי קשר

התפקיד החשוב ביותר של מחשב כף הוא, לשמש כיומן חכם. לכן, אפילו בדגמי מחשבי כף היד הפשוטים והזולים ביותר, ישנם יישומים מועלים, כדוגמת: יומן פגישות, רשימת אנשי קשר, תזכורות ולוח שנה. יישומים אלה מאפשרים אחסון של אלפי רשומות חשובות. יתרון משמעותי נוסף של יישומי היומן, לוח השנה ואנשי הקשר הוא, אפשרות סנכרון המידע עם מכשירים חכמים אחרים, כדוגמת המחשב הנייד או המחשב הנייח.

חיבור לרשת ולדואר אלקטרוני

בכל מחשבי כף היד הקיימים היום ניתן לגלוש ברשת האינטרנט וגם לשלוח ולקבל דואר אלקטרוני. במחשבי כף היד ניתן גם להתקין תוכנות ניהול דואר ודפדפנים עצמאיים, שאינם מסופקים בהכרח עם המכשיר כחלק ממערכת ההפעלה שלו. לכל המשתמשים במכשיר בצורה אינטנסיבית, מומלץ לרכוש מכשיר הכולל גם תקשורת סלולארית ואלחוטית. ניתן גם לבדוק יישום של "דואר בדחיפה". בשיטה זו, החיבור לרשת לצורך קבלה ושליחת דואר אלקטרוני ולצורך חיבור רציף לשרתי החברה , הוא קבוע.

מולטימדיה

לצד שורה של יישומים מועילים, כדוגמת לוח שנה אקטיבי, כוללים מחשבי כף היד גם יישומי מולטימדיה שונים. כמעט בכל מחשבי כף היד ישנם נגן מוסיקה ונגן וידאו מובנים. בחלק מהדגמים ניתן גם למצוא: שקע לאוזניות (בגודל 3.5 מילימטר), רמקולים מובנים ולעיתים אפילו מצלמת סטילס או וידאו (באיכות בינונית ביותר). בדגמי מחשבי כף יד עם תקשורת דור 3 ניתן גם לנהל שיחת וידאו, אם קיימת מצלמה חזיתית זעירה.

ניווט

יכולת הניווט היא היום יישום פופולארי למדיי במחשבי כף היד, במקביל למכשירים חכמים אחרים. לכן, ניתן להתקין במחשבי כף יד רבים אחת מתוכנות הניווט הקיימות היום בשוק. בהקשר זה, ניתן לרכוש מחשב כף יד המצויד כבר במקלט GPS מובנה. בעת הצורך, ניתן לחבר את מחשב כף היד למקלט חיצוני באמצעות ה-Bluetooth בצורה אלחוטית פשוטה.

מחשב כף יד – תקשורת

ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן להפוך את מחשב כף היד למכשיר בעל יכולות תקשורתיות:


  • קישוריות אלחוטית (Wi-Fi) קישוריות אלחוטית (Wi-Fi) – ישנם מחשבי כף יד רבים המצוידים בקישוריות אלחוטית מסוג Wi-Fi, המאפשרת חיבור לרשת האינטרנט ללא תשלום. היום פרושות בארץ רשתות אלחוטיות רבות – בבתי קפה, בקניונים ובקמפוסים, ולכן מומלץ בעת הרכישה לבדוק שתכונה זו קיימת במכשיר. מרבית המכשירים מצוידים היום, כאמור, ביכולות הקישוריות, לבד ממכשירים פשוטים וזולים מאוד. כמו כן, ישנם גם דגמים ישנים, ללא Wi-Fi , שניתן להוסיף להם קישוריות דרך מתאם נפרד, אותו נועצים בחריץ כרטיס הזיכרון.
  • תקשורת סלולארית תקשורת סלולארית – ברבים ממחשבי כף היד הנמכרים היום ישנן גם אפשרויות סלולאריות. במכשירים אלה, לצד השימושים השגרתיים, ניתן גם להשתמש כטלפונים סלולאריים. עם זאת, בשל הגודל והכובד של מכשירים אלה השיחה באמצעותם היא לרוב פחות נוחה מהשיחה בטלפון סלולארי ממש. הקישוריות הסלולארית מאפשרת גם להעביר נותנים. באמצעות מחשב כף יד המצויד בתקשורת דור 2.5 ניתן לנהל שיחות טלפון וגם לשלוח מסרים. באמצעות מחשב כף יד עם תקשורת דור 3.5 (HSDPA) ניתן להעביר נתונים בצורה מהירה.
  • קישור אלחוטי (Bluetooth) קישור אלחוטי (Bluetooth) – היום רבים מהמכשירים האלקטרונים המודרניים יכולים לתקשר זה עם זה בטווחים קצרים יחסית באמצעות Bluetooth. מחשבי כף יד המצוידים בקישוריות מסוג Bluetooth יכולים להתחבר למכשירים אחרים לצורך ביצוע פעולות שונות ואפילו במטרה להאזין למוסיקה סטריאופוניות באמצעות שימוש באוזניות תומכות וללא חוטים, במכשירים עםBluetooth סטריאופוני מסוג "A2DP".

מחשב כף יד – אביזרים נלווים

למחשבי כף היד ישנם היום אביזרים ייעודיים רבים שתפקידם הוא לשכלל את השימוש בהם ולהקל על החיים:

עט חרט

רבים ממחשבי כף היד מצוידים היום בעט סטיילוס נשלף. עט זה מיועד כדי להשתמש בצג המגע בעדינות ולא צורך באצבעות. השימוש בעט החרט איננו נוח לכל אחד, וישנם לא מעט בעלי מכשירים המעדיפים להשתמש באצבעות. עם זאת, לפני רכישת מחשב הכף יד מומלץ לבדוק כיצד הוא מגיב למגע של האצבעות או העט, ומהי השיטה המהירה והנוחה ביותר לעבוד עימו.

הגנה על צג המכשיר

הצג הוא אחד החלקים הרגישים ביותר במחשב כף היד, ותיקונו או החלפתו הם הליך יקר ביותר. מסיבות אלה, חשוב ביותר להדביק על הצג מגן פלסטי דביק, המסופק פעמים רבות עם המכשיר, ומונע שריטות ונזקים בלתי הפיכים. כמו כן, ניתן היום לרכוש מארזים שונים למחשב כף יד, המיועדים להגן על הצג מפני נזקים שונים, כדוגמת: נרתיקי גומי, נרתיקי סיליקון, נרתיקי מתכת, פלסטיק או אפילו עור.

תחנת עגינה

למחלק מדגמי מחשבי כף היד מתלווה תחנת עגינה מיוחדת המשמשת הן להטענה והן לסנכרון מידע, בתוספת תשלום או כחלק בלתי נפרד מהעסקה. תחנת העגינה השולחנית היא מאוד נוחה לשימוש ויעילה. מניחים את המכשיר בתחנה לצורך סנכרון עם המחשב ובאותו זמן נטענת גם הסוללה.

מחשב כף יד – אחריות

האחריות על מחשבי כף יד ניתנת לרוב לתקופה הנעה בין שנה לשנתיים, כאשר חשוב מאוד לברר מהי כוללת.


קניות באינטרנט Buy123.co.il - מדריך קניות באינטרנט. סקירות מוצרים, מדריכי קנייה ורכישה, אתרי קניות הגדולים בשוק.